KTÜN’de İlk Diploma Heyecanı

Facebook Twitter Linkedin YouTube

Çok şükür yüksek lisans diplomamı Konya Teknik Üniversitesinden almış oldum. Tabi Konya Teknik Üniversitesinin ilk mezunlarından olma sevincini de yaşamış olduk. Aşağıda haberle ilgili metin ve görseli paylaşıyorum.

Kaynak Linkleri:

Konya Teknik Üniversitesi’nde (KTÜN) lisansüstü, lisans ve önlisans programlarını başarıyla bitiren öğrencilere ilk diplomaları düzenlenen törenle verildi.

Rektörlük Senato Salonu’nda Rektör Prof. Dr. Babür Özçelik’in başkanlığında gerçekleştirilen senato toplantısında; lisansüstü, lisans ve önlisans programlarından mezun olmaya hak kazanan 64 öğrenciye diplomaları Rektör Özçelik ve senato üyelerince verildi.

ÜNİVERSİTE- SANAYİ İŞ BİRLİĞİNİ GELİŞTİRMELİYİZ

KTÜN Rektörü Prof. Dr. Babür Özçelik Senato toplantısında yaptığı konuşmada, KTÜN’ün, Konya’da stratejik kuruluşların faaliyete geçmesiyle birlikte Türkiye’deki üniversiteler arasında ilk sıralarda olmasına imkan sağlanacağını ifade etti. Üniversitenin bu amaca ulaşması için akademik ve idari personel ile öğrencilere büyük sorumluluklar düştüğünü söyleyen Prof. Dr. Özçelik, “Konya’da sanayi alanında önemli gelişmeler yaşanıyor. Bu kapsamda, Aselsan’ın şehre kuracağı tesis, Konya için bir lokomotif olacak. Bu da teknolojinin sınıf atlaması anlamına geliyor. KTÜN olarak Konya’da stratejik kuruluşların da faaliyete geçmesiyle birlikte Türkiye’de üniversiteler arasında ilk sıralara gelmeyi hedefliyoruz. Konya’da 30’a yakın Ar-Ge merkezi var. Özellikle Ar-Ge merkezli firmaların üniversitelerle iş birliği halinde olması gerekiyor. Şu anda üniversite – sanayi iş birliği maalesef istenilen düzeyde değil. Bu iş birliği, teknolojimiz geliştiğinde ortaya çıkacak. Sanayi kuruluşları tarafından üst düzey ürünler tasarlanma hedefi konulduğu zaman firmalar üniversiteye daha fazla ihtiyaç duyacak.” şeklinde konuştu.

GELİŞİMİN ÖNCÜSÜ OLMAYI HEDEFLİYORUZ

Dünya’da en iyi üniversiteler sıralamasında üst sıralarda yer almak için devamlı çalışacaklarını belirten Prof. Dr. Özçelik, “Konya Teknik Üniversitesi olarak gelişimin öncüsü olmayı hedefliyoruz. Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü olarak önce Türkiye’nin daha sonra da dünyanın en iyi üniversiteler sıralamasında üst sıralarda yer almak için devamlı gayret içinde olacağız. Türkiye’de mühendislik fakülteleri içerisinde 13. sıradayız. Daha üst sıralara gelmek amacındayız. İnşallah geldiğimiz bu noktan sürekli ilerleyerek devam edeceğiz. Biz kendi uzmanlık alanımızda en iyi olurken diğer üniversitelerle de iş birliği halinde bulunarak, beraber proje üreterek beraber ilerlemiş olacağız. Üst düzey projeler üretip ülkenin ihtiyacı olan alanlarda çalışmalar yaparak araştırma üniversitesi olmak bizim en büyük hedefimiz.” dedi.

Mezun öğrencilere tavsiyelerde bulunan Prof. Dr. Özçelik, “18 Mayıs 2018 tarihinde Konya Teknik Üniversitesi kuruldu. Köklü geçmişe sahip fakülteler üniversitemize eklendi. Bulunduğunuz sektörde faaliyetlerinizi yürütürken üniversite ile bağlarınızı her zaman koruyun. Aidiyet her zaman çok önemlidir. Mutlaka her yıl mezuniyet törenlerine katılarak ve mezunlar derneğine üye olarak, bir aile olarak bağımızı ve birlikteliğimizi devam ettirmenizi istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *