Kendinden Uyartımlı Asenkron Jeneratörün Gerilim Regülasyonu

Facebook Twitter Linkedin YouTube

Nihayet yüksek lisans tezimi bitirmiş bulunuyorum. Başlıktan da anlaşılacağı gibi yüksek lisans tezimin konusu: “Kendinden Uyartımlı Asenkron Jeneratörün Gerilim Regülasyonu”. Tez ile ilgili detaylı bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Yüksek lisans tezimi “Ulusal Tez Merkezi” sitesinden indirebilirsiniz. Ben indirme linkini aşağıda paylaşıyorum. Tezle ilgili ilerleyen zamanlarda daha detaylı bilgiler paylaşacağım. Yazılım ve donanımı bana aittir. Sormak istediğiniz herhangi bir şey olursa yorumlarda veya mail yoluyla bana iletebilirsiniz. Projeden genel olarak bahsedersek; 8-bit mikrodenetleyici ile ANFIS’İn beraber kullanılması ile asenkron jeneratörün gerilim regülasyonu sağlanmıştır. Asenkron jeneratörlerin gerilimleri; jeneratörün devir sayısına ve yükün durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Gerilim regülasyonu için bir çok yöntem bulunmaktadır. Biz bu çalışmada basitlik ve düşük maliyeti ön planda tuttuğumuz için “kondansatör anahtarmalı gerilim regülasyonu” yöntemini kullanmış olduk. Diğer yöntemlerle alakalı daha detaylı bilgiler için tez metnine ve kaynakçada belirtilen referanslara bakmanızı tavsiye ederim. Çalışmada kullanılan ANFIS ile sistem daha kararlı ve verimli hale getirilmiştir. Resimde, bu çalışmada kullanılan deney düzeneğini görebilirsiniz.

Tezin Özeti: Bu çalışmada kendinden uyartımlı asenkron jeneratörün gerilim regülasyonu kondansatör anahtarlama yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Gerilim regülasyonunun sağlanması için asenkron jeneratörün statoruna farklı değerlerdeki kondansatörler üçgen-paralel olarak bağlanmış ve bu kondansatörler röleler yardımıyla devreye alınıp çıkartılmıştır. Gerekli olan asgari kondansatör değeri ve artım oranları boşta ve kısa devre deneylerinden hesaplanarak belirlenmiştir. Deneysel çalışmada asenkron jeneratöre bağlanacak kondansatörün değeri ANFIS ve en küçük kareler yöntemi ile hesaplanmış ve bu iki yöntem karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonucu hata oranı düşük olan ANFIS yöntemi seçilmiş ve mikrodenetleyici ile kontrol edilen sistem gerçekleştirilmiştir. ANFIS tabanlı kontrol sistemi ile asenkron jeneratörün gerilim regülasyonu otomatik olarak yapılmıştır.

Ulusal Tez Merkezi – Kendinden Uyartımlı Asenkron Jeneratörün Kondansatör Anahtarlamalı Gerilim Regülasyonu

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *